Echipa educationala

Echipa educationala a Centrului educational Academia Piticilor este condusa si coordonata de un Director general, psiholog logoped cu o vasta experienta in domeniul educatiei prescolare, care de peste 15 ani lucreaza in institutii de resort. Cadrele didactice si personalul calificat ofera siguranta desfasurarii unui proces educational de calitate, care isi propune ca excelenta si performanta sa devina atribute definitorii ale activitatii desfasurate. Vorbim despre o echipa formata din educatoare specializate, inzestrate cu rabdare si cu darul comunicarii cu cei mici.

Viziunea noastra

Jocul este activitatea specifica copilariei si constituie ocupatia naturala si spontana a copiilor. Nu invatatura in sine, ci invatatura prin joc trebuie sa stea la baza activitatii prescolarilor, datorita particularitatilor psihico-fizice ale copiilor din aceasta perioada a achizitiilor fundamentale. De aceea la Centrul educational Academia Piticilor fiecare copil pe care il educam este un adult pe care il castigam.

Misiunea noastra

Centrul educational Academia Piticilor creeaza, împreună cu părinții si comunitatea, un mediu cald şi stimulativ în care fiecare copil să se descopere pe sine, pe ceilalti si lumea inconjuratoare astfel incat sa dobandeasca competentele necesare pentru a se integra în realitatea complexa.

Sediul Centrului educational Academia Piticilor

Sediul Centrului educational Academia Piticilor se afla in cartierul Drumul Taberei, la aproximativ 500m de strada Valea Oltului, într-o zona complet ferita de traficul urban, departe de poluarea cotidiana.

Centrul Educational își desfășoară activitatea intru-un spațiu ultramodern, special amenajat astfel incat copiii sa primeasca o educatie de calitate.

Cladirea este prevazuta cu 4 sali de clasa, 3 grupuri sanitare, vestiare pentru prescolari, bucatarie proprie, unde se pregatesc meniuri sanatoase, spatiu de servire a mesei, sala pentru activitati optionale si recreative, atelier de arte plastice, cabinet metodic, spatii administrative.

Spațiul exterior este deosebit de generos, având la dispoziție o zona de joaca pentru copii, amenajat in acest scop cu o suprafața de 200 mp.

PROGRAM SOCIALIZARE

lei 650