Grupe de pregătire

Home / Grupe de pregătire

Junior Club Academy – program After School destinat micilor scolari ( grupa 0 – clasa a IV a), nascut din dorinta de a oferi parintilor, o alternativa sigura si de calitate pentru supravegherea copiilor, verificarea lectiilor, lucrul suplimentar unde este cazul, precum si dezvoltarea abilitatilor personale.

Noi avem toate resursele necesare pentru a le oferi copiilor vostri un program educaţional integrat intr-un mediu sanatos si civilizat. Totul îmbinat cu multa grija, dragoste, răbdare si înţelegerea nevoilor particulare ale fiecărui copil.

Programul de invatare este bazat pe dezvoltarea gandirii aplicate si orientat spre mentinerea sanatatii emotionale a copiilor iar activitatile sunt gandite atat pentru progresul scolarului, cat si pentru dezvoltarea sanatoasa si emotionala a acestuia.

• Invatarea de a ne comporta in orice situatie;
  • Comunicarea eficienta atat verbala cat si non-verbala;
  • Dezvoltarea placerii de a lucra in echipa;
  • Activitati si jocuri didactice, de verificare si imbogatire a cunostintelor generale

Grupa Buburuzelor

Multi parinti se intreaba care este varsta cea mai potrivita pentru a da copilul la gradinita. Daca este mai bine sa mearga la gradinita sau sa stea cu cineva acasa? Ce facem daca cel mic plange cand e lasat dimineata la gradinita? Pentru a raspunde intrebarilor, am creat grupa mini, speciala pentru adaptarea copiilor mici (1-3 ani), socializarea si integrarea lor. Ce urmarim?

• Se se inteleaga bine intr-un grup de prieteni si sa fie interesat sa-si faca noi prieteni;
  • Sa fie dispus sa stea linistit si sa asculte o poveste;
  • Sa-si dezvoltate destule abilitati pentru a folosi un creion colorat pentru desen;
  • Sa fie interesat sa rasfoiasca cartile si sa ii place sa i se citeasca;
  • Sa poata sa-si comunice dorintele si nevoile unui adult.

Grupa Martinel, destinata copiilor de 3-4 ani, ofera un mediu provocator si stimulativ, in care se valorifica punctele de vedere ale copiilor, intelegerea si gandirea acestora. Cuprinde activitati liber-alese, precum si activitati de dezvoltare personala. Programul educational are rolul de a provoca toti copiii, oferindu-le oportunitatea de a-si descoperi propria personalitate. Impreuna incercam sa exploram lumea si sa interactionam cu diverse medii si culturi, invatand sa ne adaptam acestora iar la finalul programului copiii :

• sa fie capabili sa se exprime folosind sinonime sau antonime.
  • sa poata sa participe la un dialog.
  • sa dobandeasca reprezentari despre grupurile de obiecte prin perceperea directa, independenta sau dirijata a unor insusiri simple
  • sa recunoasca si sa numeasca figuri geometrice.

Grupa Bufnitelor reprezinta locul in care prescolarul descopera ca inteligenta creste odata cu folosirea simbolurilor, memoria si imaginatia se dezvolta in stricta legatura cu limbajul si folosirea acestuia. Prin desfasurarea activitatilor educationale se incearca formarea unei personalitati armonioase a copiilor in concordanta cu evolutia societatii, utilizand astfel metode si mijloace moderne educationale intr-un mediu ambiant favorabil.

• educarea limbajului – dezvoltarea exprimarii orale si dezvoltarea creativitatii;
  • activitati matematice – recunoasterea formelor geometrice, unitatile de masura, valoarea in bani a unor obiecte;
  • cunoasterea mediului – dezvoltarea capacitatii de cunoastere si intelegere a mediului inconjurator;
  • educatia pentru societate – respectarea normelor de comportament, dezvoltarea capacitatii de a purta un dialog;